Barilla organizasyonuyla her ay bir ünlü, konukları için makarna pişirecek

Makarna severler için oluşturduğu yenilikçi mönülerle büyük beğeni toplayan Cafe 37A, İtalya’nın bir numaralı makarna markası Barilla ile lezzet iş birliğine imza attı. “Ünlüler Mutfakta” etkinliği kapsamında İtalyan makarnalarına yorum katan ilk isim Deniz Türkali oldu. 8 ünlü konuğu için Barilla’nın Executive Chef’lerinden Fabio Foltran ile mutfağa giren Türkali, Barilla ailesinin enfes makarnaları ile lezzet şöleni yaşattı

Gıda devi Barilla, Cafe 37A işbirliğinde lezzetli bir organizasyona daha imza attı. “Ünlüler Mutfakta” etkinliği kapsamında her ay ünlü bir isim Cafe 37A’nın mutfağına konuk olup, Barilla ailesinin eşsiz makarnaları ile en sevdiği tariflerini ünlü dostları için elleriyle hazırlayacak.

Organizasyonun ilk ünlü şefi olan Deniz Türkali, aralarında Asu Maro, Yıldırım Türker, Murat Çelikkan, Tuğrul Eryılmaz, Meltem Çelikkan, Taylan Şahin, Nuri Harun Ateş ve Angela Ceren Sarp’ın da yer aldığı Türkiye’nin sevilen isimleri için Barilla’nın Executive Chef’lerinden Fabio Foltran ile mutfağa girdi.

Türkali ile Foltran, Akdeniz mutfağının en gözde lezzetlerinden “Tagliatelle al salmone”, “Linguine cozze e vongole” ve “Orechiette cime di rapa”yı kendi yorumu ile hazırlayarak ikram etti. “Anılarımız damakta” diyerek, muhabbet arası yemek tariflerinin yer aldığı “Hayatımın Yemekleri” kitabı ile büyük beğeni toplayan ve okuyan herkesi etkileyerek “Hayatımın yemeği hangisi” diye sorgulatan ünlü sanatçının sürprizi ise İtalyan usulü tiramisu oldu. Geceye hazırladığı mönü ve sohbeti ile renk katan Türkali, konuklarına hem lezzet şöleni hem de keyifli anlar yaşattı.

Comments are closed.