İZMİR’İN 67 YILLIK GÖZLÜK MARKASI, KADINA ŞİDDETİN ALTÜST ETTİĞİ HAYATLARI ANLATAN ‘YAĞMURLARDA YIKANSAM’ FİLMİNE SPONSOR OLDU.
İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ MELİS FİLİZ DEMİRTAŞ: 10 KADINDAN 4’Ü ŞİDDET GÖRÜYOR. TÜRKİYE BU SİCİLİNİ TEMİZLEMELİ.
TÜRKİYE DÂHİL DÖRT ÜLKEDE EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ ALAN FİLM, 3 MART’TA GÖSTERİME GİRİYOR.

Adı İzmir ile özdeşleşen gözlük ve optik markası Ferruh Filiz, kadına karşı şiddeti senaryosunda ustalıkla işleyen “Yağmurlarda Yıkansam” filmine sponsor oldu. Henüz gösterime girmeden Endonezya, Arnavutluk, İspanya, Antakya ve 53. Antalya Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödüllerini alan film, 3 Mart Cuma günü sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

BU SİCİLİ TEMİZLEYELİM


Ferruh Filiz’in üçüncü kuşak temsilcilerinden, İş Geliştirme Yöneticisi Melis Filiz Demirtaş, resmi istatistiklere göre her on kadından dördünün eşinden ya da birlikte yaşadığı kişiden şiddet gördüğünü anımsattı. Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi adına, her kişi ve kurumun üzerine düşen görev ve sorumluluklar olduğunu kaydeden Demirtaş, “İzmir’de 67 yıldır hizmet veren ve adı bu kent ile özdeşleşmiş bir marka olarak, bu kötü sicilin temizlenmesi için farkındalık yaratalım istedik. Bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesinin içinde yer aldık. Kadına karşı şiddeti hem senaryosunda hem de oyuncuların sanatsal yaklaşımlarında ustalıkla işleyen Yağmurlarda Yıkansam filmine destek olmak bizler için önemli bir mutluluk kaynağı. Yönetmenimiz Gülten Taranç ve oyuncularımızı alkışlıyoruz” dedi. Atatürk’ün, ‘Omuzlarımızın üzerinde yükselmeye layıksın’ dediği kadınların, 2017’nin dünyasında hâlâ şiddet sarmalından kurtulamadığına dikkat çeken Demirtaş, basın kuruluşlarındaki hassasiyetin bu noktada yaşamsal bir işlev yüklendiğini sözlerine ekledi.

GAMZE’NİN ÖYKÜSÜ


Gülten Taranç’ın yönetmenliğini yaptığı ve çekimleri İzmir’de gerçekleştirilen “Yağmurlarda Yıkansam”, annesi şiddet gören Gamze’nin hikâyesini anlatıyor. Filmde alışılageldiği gibi cinayetle sönen bir yaşam değil; cinayetle başlayan yeni bir hayat anlatılıyor. Filmde, kadın cinayetlerinin tek mağdurunun yalnızca öldürülen kadınlar olmadığı gerçeği; 15 yaşındaki Gamze’nin öfkesi, yalnızlığı ve çaresizliği üzerinden beyaz perdeye aktarılıyor.