Dove, Mario Testino’nun objektifiyle güzelliğe yeni bir mercekten bakıyor

Dove, 1957 yılından beri kadınların kendilerine bakımlarını önemsiyor ve onları gerçek güzelliklerini keşfetmeye çağırıyor. Bugün, 60 yıl sonra Dove, misyonunu bir adım öteye taşıyarak, güzellik potansiyellerini fark etmeleri yönünde kadınlara destek oluyor ve güzelliğin bir kaygı değil, bir özgüven kaynağı olduğu yeni bir dünya yaratıyor.

Ve işte bugün Dove, kuruluşunun 60’ıncı yılında, Gerçek Güzellik konusundaki kararlılığını, 3 ilkeden oluşan “Dove Gerçek Güzellik Yemini” ile bir kez daha yineliyor.

Dove Gerçek Güzellik Yemini™
Modeller yerine her zaman gerçek kadınlar ile çalışıyoruz

Modeller, güzellik konusunda çok sınırlı bir bakış açısını temsil ediyor. Dove olarak biz, güzellliğin herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Tam da bu nedenle, farklı yaş, beden ölçüleri, etnik köken, saç rengi, tip veya stile sahip gerçek kadınları ön plana çıkarıyoruz.

Kampanyalarımızda hiç model kullanmıyoruz.
Gerçek isimlerini paylaştığımız gerçek kadınlar ile çalışıyoruz.
Kampanyalarımızda toplumların çeşitliliğini yansıtıyoruz.
Kadınları gerçek hayatlarında oldukları gibi yansıtıyoruz.

Hiçbir zaman, photoshop ve filtre araçları ile manipüle edilmiş, ulaşılamaz hale getirilmiş “kusursuz” güzellik imajları sunmuyoruz.
Kadın imajlarında hiçbir dijital oynama yapmıyoruz.
Kullandığımız imajlarda “gerçek” kadınların onayını almadan ilerlemiyoruz.
Bedenlerine ve kendilerine güvenmeleri, özgüvenli olmaları konusunda genç kızlara destek oluyoruz.

Dünya genelinde 10 kızdan 8’i, dış görünüşlerinden memnun olmadıklarında kendileri için önemli olan aktivitelere katılmıyor. Dove olarak misyonumuz, dış görünüşleri ile barışık bir neslin yetişmesini sağlamak. Bu nedenle gençlere, sahip oldukları potansiyeli fark etmeleri ve özgüvenlerini artırmaları için destek oluyoruz. 10 yılı aşkın süredir “Dove Özgüven Projesi” ile 20 milyonun üzerinde gence, bedenlerine ve kendilerine güvenmeleri yani özgüven inşa etmeleri için eğitimler verdik ve bu konuya dünyada da liderlik ediyoruz. Akademik olarak onaylanmış verilere dayanan eğitim içerikleri geliştirmek üzere, beden algısı konusunda dünyanın en bilinen uzmanları ve önde gelen üniversiteleri ile çalışıyoruz.

2020 yılına kadar, bedenlerine ve kendilerine güvenmeleri yani özgüven inşa etmeleri için dünya genelinde 20 milyon genci daha eğitimlerimiz ile buluşturacağız. (Türkiye’deki çalışmalarımız için ekli “Dove Özgüven Projesi” bölümüne bakabilirsiniz.)

Dove ve Mario Testino
Dove, “Dove Gerçek Güzellik Yemini”nin lansmanı kapsamında, dünyanın tanınan fotoğrafçısı ve kreatif direktörü Mario Testino ile Gerçek Güzelliğe yeni bir mercekten bakıyoruz. Güzel ve doğal kadın porteleri ile ünlü olan ve fotoğraflarında insani öğeleri belirgin şekilde kullanan Mario Testino ve kendisinin Londra merkezli kreatif ajansı MARIOTESTINO+, dünyanın pek çok yerinden kadının güzelliklerini yansıtan 30 portreye imza attı. “Dove Gerçek Güzellik Yemini”nden alınan ilhamla çekilen portreler, 15 ülkeden 11-71 yaş aralığındaki 32 kadın ve genç kızı yansıtıyor. Aynı zamanda Dove Gerçek Güzellik Galerisi’ni de oluşturan tüm bu portreler, Dove’un 60’ıncı yıl kutlamaları vesilesiyle New York’ta ve online kanallarda gösterime sunulacak.

Mario Testino, kampanya ile ilgili olarak; “Dove’un, kadınların kendi benzersiz güzelliklerini fark etmeleri için onlara güç verme şekli beni her zaman çok etkiledi. Ben de kendi fotoğraflarımda aynısını yaptığıma inanıyorum. Fotoğrafçının bir tercihi vardır. Fotoğrafçı ya bir fotoğrafı çeker, avangart teknikler kullanarak ona sahip olur ve bazen kadınların içindeki zayıflığı yakalar. Ya da onun kendisi gibi olmasını ve kendini güçlü hissetmesini sağlayarak, fotoğrafı objektifin önündeki kadına teslim eder” dedi.

Dove, Gerçek Güzellik Kampanyası’nı ilk kez 2004 yılında duyurdu. Bu kampanya, gerçek kadınları ön plana çıkaran ve onları onurlandıran ilk kampanya olarak tarihe geçti. Diğer yandan dünya hızla değişiyor ve güzellik tanımı da zamanla pek çok farklı anlam kazanıyor. Bugün, annelerin Instagram’da ciltlerindeki çatlakları gururla gösterdiklerini, kadınların “kusursuz” vücut tanımlarını reddettiklerini, genç kızların ten ve saç renklerine ilişkin farklılıklardan gurur duyduklarını görüyoruz. Çok açık ki, bugünün kadınlarından ilham alarak, güzelliğin ne anlama geldiğini yeniden düşünmek ve güzellikle ilgili çok daha kapsamlı yepyeni bir tanım ortaya koymak için daha iyi bir zaman olamaz.

Dove’un global araştırmasına göre, dünyadaki her 10 kadın ve genç kızdan 7’si kadın olmaktan gurur duymalarına rağmen, kadınların yüzde 71’i, genç kızların ise yüzde 67’si, ırk, yaş, beden ölçüleri ve görünüş açısından farklı fiziksel görünümleri yansıtmada medyanın işini daha iyi yapmış olmasını dilediklerini söylüyor. Türk kadınları ve genç kızlarda da durum aynı. Türkiye’de kadınların ve genç kızların yarısından fazlası (%58) medyanın, farklı fiziksel görünüme dair farklılıkları yansıtmasını istiyor.

“Gerçek Güzellik Kampanyası’nı hayata geçirdiğimiz 2004 yılı ile bugünün yani 2017 yılının güzellik ajandası çok farklı. Ama bizim güzelliğin yeniden tanımlanması gerektiği yönündeki fikrimiz ve bu konudaki sözümüz değişmedi diyen Dove Global Başkan Yardımcısı Sophie Galvani; “Dove Gerçek Güzellik Yemini’ne uygun şekilde fotoğrafı çekilen kadın ve genç kızlar, global çeşitliliği gözler önüne seriyor. Öyle ki her birinin kendi eşsiz güzelliğine dair bir hikayesi var ve bu hikayeler dünyadaki tüm kadınlar için de gerçek bir ilham kaynağı. Dove olarak Mario Testino’nun çalışmalarını ve kadınların gerçek güzelliklerini ortaya çıkarmadaki yeteneğini uzun zamandır takdirle izliyoruz. Gerek statüsü gerek pop kültürdeki etkisi ile kendisinin gerçek ve farklı güzellik anlayışının yaygınlaşmasında oynayacağı rolün önemine inanıyor ve bu nedenle birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.
Dove Gerçek Güzellik Galerisi’nde yer alan kadınlar, dünyaya gerçek isimleri ile birlikte takdim edilecek gerçek kadınlardan oluşuyor. Her biri, fotoğraflarında nasıl göründükleri konusunda söz sahibi. Ve aralarında, genç kızların fiziksel görünümleri ile barışık olmalarını sağlamak ve hayattaki potansiyellerini açığa çıkarmak üzere hayata geçirilen Dove Özgüven Projesi eğitimlerini alan genç kadınlar da var.
Örneğin bu kadınlardan biri Vicki, madalya sahibi, emekli olmuş İngiliz bir Paralimpik koşucusu ve kanser nedeniyle bacağını kaybettikten sonra kendi güzellik tanımını değiştirmesi gerekmiş, ya da Paola, bir futbolsever olarak genç kızların ergenlik dönemine girince sporu bıraktıklarını fark edip Mexico City’de kızlara özel bir kulüp kurmuş, veya Jasmine, doğum yeri olan Çin’de geleneksel güzellik ideallerine uymaya çalışmak yerine kariyer hedeflerinin peşinden koşmuş, ya da Cammy, 10 yıl önce Dove Özgüven Projesi eğitimlerine katılmış ve şimdi o eğitimde edindiklerini gerek koçluk yaparak gerek kamusal konuşmalarla yeni nesle aktarıyor.

Gerçek Güzelliğin 60 Yılı #RealBeauty

İlk yılımızda, Dove reklamlarında 10’a yakın gerçek kadın yer aldı. 2016 yılında bu rakam 1000’i aştı.
Kampanyalarımızda gerçek kadın ve genç kızlara, hayatlarının ilk yılından 90’ıncı yıllarına kadar tüm yaş aralığında yer verdik.
2004 yılında hayata geçirdiğimiz Gerçek Güzellik Kampanyası’nda yer alan Stacy Nadeu bugün, ‘kadının güçlenmesi’ alanında yürütülen çalışmalarda etkileyici bir konuşmacı olarak boy gösteriyor.

“Dove Gerçek Güzellik Yemini”nin tamamı ve Dove Gerçek Güzellik Galerisi Dove.com.tr’de yayında!