DEV PROJELERİN ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERİ ONA EMANET
Erkeklerin hakim olduğu asansör sektörünün tek kadın teknisyeni Tuğçe Özbağkıran, her gün on binlerce insanın kullandığı asansör ve yürüyen merdivenlerin güvenli çalışmasından sorumlu… Sektörün lider firması Otis Türkiye’de teknisyen olarak görev yapan Tuğçe Özbağkıran, “Çevremdekilerin sürekli ‘erkek mesleği, yapamazsın’ demesi, beni daha da hırslandırdı. Bugün bana duyulan güveni boşa çıkarmadığım için mutluyum” diyor.

Her ay yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret ettiği dev bir alışveriş merkezinden, binlerce insanın yaşadığı konut ve ofis projesine kadar birçok yapıda güvenli ulaşımı sağlayan asansör ve yürüyen merdivenlerden sorumlu uzman teknisyenlerden biri de genç bir kadın… Gazi Üniversitesi Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümü’nde öğrenim gören 24 yaşındaki Tuğçe Özbağkıran, aynı zamanda asansör sektörünün tek kadın teknisyeni. Asansör sektörünün lider firması Otis Türkiye’de teknisyen olarak görev yapan Tuğçe Özbağkıran, asansör ve yürüyen merdiven ünitelerinin montaj ve bakım sürecinde önemli görevler üstleniyor.

Kadınların da sahada rahatlıkla çalışabileceğini gösterdim
“Bu alanda kadınların da başarılı işler yapabileceğini göstermek istedim ve kendime inandım” diyen Tuğçe Özbağkıran, Otis Türkiye yöneticilerinin de kendisine inandığını ifade ediyor. Tuğçe Özbağkıran, “Otis Türkiyeile ilk görüşmeye gittiğimde, bana işin zorluklarından bahsettiler. Ancak çok istekli olduğumu görünce bana güvendiler. Göreve başladığım ilk günlerde tuhaf karşılandım ancak yöneticilerim ve ekip arkadaşlarım bana çok destek oldu. Asansör ünitesinin montajını gerçekleştirmek için ‘asansör kuyusu’ diye tabir edilen alana ilk indiğimde ‘Ben bu işi yapamayacağım galiba’ diye düşündüm ancak bir süre sonra ‘Neden yapamayayım? Her işin bir zorluğu var, ev hanımlarının da işi çok kolay değil’ diyerek çalışmaya devam ettim. Otis’te uygulanan standartlaştırılmış iş süreçleri bizim işimizi önemli ölçüde kolaylaştırıyor.”

Bana duyulan güveni boşa çıkarmadığım için mutluyum
Erkeklerin hakim olduğu bir sektörde iş yapmanın güçlükleri kadar güzellikleri de olduğunu vurgulayan kadın teknisyen, duygularını şöyle aktarıyor; “En güzeli de, yöneticilerimin ve iş arkadaşlarımın bana duyduğu güveni boşa çıkarmamış olmanın verdiği gurur duygusu. Otis’te emniyete verilen önemi gördükçe hem yapabileceğime olan güvenim, hem de çevremin bana olan desteği arttı. Sürekli aldığımız İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri, teknik ve mesleki becerilerimizi geliştiren eğitimler işimi severek yapmamı sağlıyor. Standartlaştırılmış iş süreçleri, sahip olduğum ve tüm dünyada kullanılan yüksek kaliteli emniyet ekipmanları mesleğimi güvenle yapmam için beni yüreklendiriyor.”
‘Aferin kızım’ diye tebrik ediyorlar
Kısa süre önce 98 asansör ve yürüyen merdiven ünitesinin bulunduğu Türkiye’nin önde gelen bir alışveriş merkezinde teknisyen olarak servis hizmeti sağladığını belirten Tuğçe Özbağkıran, “Alışveriş merkezindeki asansör ve yürüyen merdivenlerin standart bakımını yaptığım sırada beni görüp ‘Aaa kadın mı çalışıyor’ diyenden, ‘Aferin kızım’ diyene, veya ‘Anne bu abla mı yapıyor’ şeklinde tepkilere alıştım artık. Hatta ünlü bir kadın sinema oyuncusu beni görünce durup tebrik etti” diyor.

Şu an Türkiye’nin önde gelen iki büyük kuruluşunun genel müdürlükleri bulunaniki dev plazada sabit teknisyen olarak çalışan Tuğçe Özbağkıran annesinin de mesleği konusunda kendisini çok desteklediğini ifade ediyor. Özbağkıran, “Annem biraz da merak ettiği için her gün mutlaka telefonla arıyor. Otis’in sektörde emniyete en çok önem veren, gerçekten yüksek standartlara sahip global bir firma olduğuna bizzat tanık olduğu için işimi yapmam konusunda beni destekliyor. Kadınların inşaat sektörünün teknik alanlarında çalışamayacakları ile ilgili kanının değişeceğine inandığını ifade eden Tuğçe Özbağkıran, hemcinslerine emniyete Otis gibi önem veren global markaların saha faaliyetlerinde çalışmaktan korkmamalarını tavsiye ediyor. İsteyen ve kendine inanan kadınların doğru markalarda çalıştıkları müddetçe başarısız olmayacaklarını kanıtlayan Tuğçe, mezun olduğu Samandıra Endüstri Meslek Lisesi Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümü kız öğrencilerine örnek oluyor.