Nuray Akmeriç’ten önemli bir kitap, “Kariyerimde İkinci Bahar”

Çeyrek asır boyunca bilgi teknolojileri sektörünün çeşitli kademelerinde yöneticilik yapan ve “Professional Certified Coach-PCC” akreditasyonu sahibi Nuray Akmeriç; “Kariyerimde İkinci Bahar” isimli kitabında, kariyer yolculuğunu ve hayatını değiştiren kararları nasıl verdiğini, yalın ve içten bir dille paylaşıyor.

Bilgi teknolojileri sektörünün ender kadın ülke müdürlerinden birisi olarak, sektörünün “En Başarılı Kadın Yöneticisi” seçilen ve Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF), “Professional Certified Coach-PCC” akreditasyonuna sahip; ülkemizin önemli kariyer ve ilişki sistemi koçlarından Nuray Akmeriç’ten önemli bir kitap: “Kariyerimde İkinci Bahar”…

Çeyrek asırlık iş hayatı ve yöneticilik tecrübesini, kariyer ve ilişki sistemleri koçluğuna aktaran ve 2010 yılında kurduğu Akmeriç Koçluk Danışmanlık Eğitim Hizmetleri’nin yanı sıra; ülkemizin önemli STK’larının sosyal sorumluluk projelerindeki gönüllü hizmetleriyle tanınan Akmeriç; kitabında bilgi birikimini okuyucularla paylaşıyor.

“Ne yapmak istiyorum?” sorusunun yanıtı

“Kariyerimde İkinci Bahar” kitabında, yöneticilik yaptığı dönemin ekonomik durumu hakkında bilgiler de veren Akmeriç, kariyer yolculuğunu, özellikle çok uluslu şirketlerde çalışmanın zor ve keyifli yanlarını içeriden, özel bir bakış açısıyla paylaşıyor. Tüm bunları yaparken kullandığı dil, sadece profesyonel yöneticilerin değil; her kesimden okuyucunun ilgisini çekecek bir yalınlığı ve içtenliği taşıyor.

İş hayatında yükselmenin bazı bedelleri olduğunu belirten Nuray Akmeriç, bu bedellerin ve iyi ve kötü tecrübelerin insanları, “Ne yapmak istiyorum?” sorusunun yanıtına ulaştırdığını vurguluyor. İstenilen herhangi bir zamanda, herkesin kendisine yeni bir yol çizebileceğini özellikle belirten Akmeriç’in en önemli önerisi ise, insanların, kendi güvenli bölgelerinden çıkarak, risk almaları…

Sonbaharın gücü

Pek çok kişinin aksine, ilkbahar ya da yazın değil, özellikle sonbaharın “başlangıç” gücüne daha fazla sahip olduğuna inanan Akmeriç; doğanın da kendi üstündeki yükü atarak dinlenmeye geçtiğini ve kendisini, ilkbahar ve yazın o hareketli günlerine hazırladığına dikkat çekiyor.

İnsanların da hayatlarında böyle dönemlere ihtiyaç duyduklarını belirterek; kendi iç yolculuğu ve kariyer yolculuğunun bir başka adımına geçmeden önce yaşadıklarını okuyucularıyla “Sevgiyle” paylaşıyor.

“Sanki ağaçlar da yılda birkaç ay gelişmek, güçlenmek, serpilip büyümek için içlerine dönüyor, yapraklarını dökerek, bir anlamda geçmişi geride bırakıyorlar. Tıpkı sırtlarındaki yükleri geçmişte bırakarak, yeniliklere yer açmak isteyen bizler gibi.”

Nuray Akmeriç Hakkında:

Profesyonel iş deneyimini, büyük çoğunluğu yönetim pozisyonlarında olmak üzere, Bilgi Teknolojisi sektöründe kazanmıştır. 2000-2009 yılları arasında SAS Institute Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yapan Akmeriç, daha önce Software AG Türkiye’de ve Sabancı Holding-IBM ortaklığı olan l-BİMSA’da yönetim kademelerinde görev yapmıştır. 2010 yılında, Bilgi Teknolojisi sektöründe çoğunluğu çok uluslu şirketlerde edindiği 28 yıllık iş deneyimine dayanarak Akmeriç Koçluk Danışmanlık Eğitim Hizmetleri’ni kurmuştur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olan Akmeriç, yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Ekonomi Hukuku dalında almıştır.

Sürekli öğrenmenin gücüne inanan Akmeriç, Üst Düzey Yönetici Kariyer Koçu (“Certified Executive Career Coach”) ve Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçu (“Organization and Relationship Systems Certified Coach-ORSCC”) sertifikalarına, Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in “Professional Certified Coach-PCC” akreditasyonuna sahiptir.

Akmeriç, 2005 yılında Dünya Gazetesi tarafından verilen “Sektörlerin En Başarılı Kadınları” ödülünü kazanmıştır.