Modanisa London Modest Fashion Week ile Londra’da muhafazakâr moda rüzgârları esti.

 

Modanisa London Modest Fashion Week kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 26 tasarımcı, en yeni koleksiyonlarını geçtiğimiz pazar günü sona eren Modanisa Londra Muhafazakâr Moda Haftası’nda sergilediler. Dünyanın ilk ve en popüler muhafazakâr moda ve alışveriş sitesi olan Modanisa, Mayıs 2016’da İstanbul’da büyük başarıyla gerçekleştirdiği, dünyadaki ilk Muhafazakâr Moda Haftası’ndan sonra konseptinin ışıltı ve cazibesini Britanya’nın başkentine taşıdı.

Türk tasarımcılar dünya sahnesinde başarıyla yer aldı.

Ünlü London Ritz otelde verilen resepsiyonun ardından Batı Londra’da şehrin simgesi olan mekânlardan Olympia’da gerçekleşen ve biletleri haftalar öncesinden tükenen defilelerde İngiltere’den Pillar, Saiqa Majeed ve Farrah Naaz; Türkiye’den Mayovera, Selma Sarı ve Refka; Malezya’dan Nourish Kareem ve Aidijuma; Amerika’dan Fllumae ve Norveç’ten Helena Latifi gibi saygın markalar “Modanın Zarafetini Sahiplen” sloganıyla yeni koleksiyonlarını podyuma taşıdılar.

Dünya’nın ilk tesettürlü mankeni Halima Aden podyumda.

ABD’de burkini ile katıldığı Minnesota güzellik yarışmasıyla adını duyurduktan sonra dünyanın en ünlü modellerinin ajansı IMG ile kontrat imzalayarak gündeme oturan dünyanın ilk tesettürlü modeli Halima Aden, Mayovera burkini, Som Fashion ve Minel Aşk’ın tasarımı abiye bir elbise ile podyuma çıkarak Modanisa Londra Muhafazakâr Moda Haftası’nın açılışını yaptı. Yakın zamanda Milano Fashion Week, Kanye West ve Max Mara için defilelerde boy gösteren Somali asıllı Amerikalı model, podyumdan indikten sonra hayranlarının büyük ilgisiyle karşılaştı.

Mariah Idrissi, Nabiilabee, Leena Asad ile Türkiye’den Zehra Özkaymaz, Sena Sever, Esra Seziş Kiğılı, Minel Aşk gibi dünyanın önde gelen muhafazakâr moda blog yazarları da Muhafazakâr Moda Haftası’nın konukları arasında yer aldı. Dünyadaki muhafazakâr moda sektöründen büyük isimlerin yer aldığı paneller, kıyafet ve aksesuar satışı yapan stantlar, tasarımcılar, müşteriler ve medya için network aracı olan aktiviteler defilelerin tamamlayıcısı oldu.

Program, Modanisa tarafından Think Fashion’dan muhafazakâr moda danışmanları Özlem Şahin, Franka Soeria ve yerel partner Muslim Lifestyle Show ile ortaklaşa hazırlandı. Think Fashion’dan Franka Soeria, “Modanisa Londra Muhafazakâr Moda Haftası’nda muhafazakâr modanın ne kadar çeşitli olduğunu gördük. Bu yetenekleri sergileyebildiğimiz için çok memnunuz ve gelecekteki Muhafazakâr Moda Haftaları’nda da yeni yetenekleri ve görünüşleri ortaya çıkarmak için sabırsızlanıyoruz.” derken Modanisa CEO’su Kerim Türe de “Modanisa’nın varoluş sebebi, muhafazakâr giyimi tercih eden tüm hanımların, inançları doğrultusunda taviz vermeden şık olmaları için daha fazla seçenek sunarken ülkemizin moda tasarımı ve üretimindeki gücünü tüm dünyaya tanıtabilmek. Şimdi dünyadaki en önemli moda başkentlerinden Londra’da Türk muhafazakâr moda tasarımcılarımızı dünya vitrinine taşıdık. Önümüzdeki on yılda muhafazakâr modanın ana akım moda tarzlarından olacağına, ülkemizden dünyaca bilinen muhafazakâr moda tasarımcılarının çıkacağına gönülden inanıyoruz.” dedi.

Muhafazakâr moda yeni ama büyüyen bir sektör. 2015-2016 Küresel İslami Ekonomi raporuna göre 230 milyar dolar değerindeki bu sektörün 2016 yılı itibariyle 327 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Muhafazakâr Moda Haftası Hakkında www.londonmodest.com

Bu çığır açan konsept, öncü online alışveriş platformu Modanisa ile Think Fashion’ın buluşu. Muhafazakâr moda alanında dünyanın en büyük online platformu olan Modanisa, perakendeciler, Muhafazakâr Moda influencerları ve trend öncülerinin bir araya gelmeleri ve son trendleri ortaya koymaları için fiziksel bir platform oluşturmak istedi. İlki İstanbul’da Mayıs 2016’da yapılan ve çok takdir toplayan Muhafazakâr Moda Haftası için sonraki hedef Londra oldu. Bundan sonra da dünya çapındaki muhafazakâr moda merkezlerinde benzer etkinliklerin yapılması tasarlanıyor.

Modanisa Hakkında www.modanisa.com

2011’de kurulan Modanisa.com, dünyada muhafazakâr giyim tarzını benimsemiş kadınlara hitap eden ilk moda ve alışveriş sitesidir. 6 dilde yayın yapan site, her ay 9 milyon ziyaretçi alıyor ve 103 ülkeye satış yapıyor. Tüketiciler 300’den fazla markadan, İslami prensiplere uygun ve en son moda trendlerini belirleyen, günlük giyimden gece kıyafetlerine, mayo ve spor kıyafetlerinden aksesuarlara varan 300.000’den fazla ürün satın alabiliyorlar.