Ofis bölme sistemleri genellikle tek ve büyük hacimli mekanların parçalara ayrılarak ayrı mekanlarmışçasına kullanılmasını sağlayan sistemlerdir. Büyük ofis yapılarında, otellerde, kongre merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, çağrı merkezlerinde, bankalarda, kütüphanelerde kullanılmaktadır. Portatif duvar kurulumları sayesinde çok kolay eski haline getirilebilirler. Mevcut ofis bölme sistemleri ihtiyacı karşılamadığında ve ya yeni alanların yaratılması ihtiyacı hasıl olduysa yenide dizayn edilebilirler. Günümüzde alternatif kullanım alanları oluşturulmak istendiğinde evlerde bile kullanılmaya başlanmıştır.

Ofis bölme sistemlerinin fiyatını belirleyen faktörler nelerdir?

İlkönce kullanılan malzeme ne olacak ona karar verilir. Seperasyonu sağlayacak malzeme ve içeriği belirlenir. Cam, alüminyum, ahşaplı cam gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunlar yüksek, tavana kadar, alçak, yarım gibi boylarda olabilir. Uygulanacağı mekan dış mekan veya iç mekan olabilir. Malzeme kalitesinin belirlenmesi için hangi mekanda uygulama yapılacağı önemlidir. Ofis bölme sistemi kullanılacak alanın toplam en ve boy uzunlukları ölçülür.

Kablo kanalı veya diğer tesisat işleri varsa hesaplamaya dahil edilir. Kapı uygulanacaksa kaç adet olacağı belirlenir. Uygulanacak malzemenin kaç m2 alan kapladığı en ve boy oranları çarpılarak hesaplanır. Bu değer ise m2 birim fiyatı ile çarpılarak sistemin fiyatı belirlenir. Bu değer içerisinde işçilik, nakliye ve montaj dahil veya sadece harcanacak malzemeye yer verilebilir. Eğer sadece malzeme fiyatı hesaplanmışsa işçilik, nakliye ve montaj fiyatı ilave edilmelidir. İşçilik bedeli belirlenirken işin büyüklüğüyle doğru orantılı olarak kaç günde yapılacağı, yapılacağı yere göre uygulama zorluk derecesi, kablo kanalı veya tesisat gibi yan işler göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır.

Ofis bölme sistemlerinde kullanılan ürünler nelerdir?

Belirlenen m2 satış birim fiyatları kullanılan ürünlere göre değişmektedir. Bunlar; çift cam arası ofis bölme, üstten ahşaplı cam bölme, tam cam ofis bölme, klipsli ofis bölme, jaluzili ofis bölme, demonte ofis bölme, ahşap dolu cam bölme, camdan cama ofis bölme, hareketli cam bölme, kısa açık ofis bölme, şeffaf ofis bölme, derzli cam bölme, tek cam ofis bölme, seperatör ofis bölme, yarım cam ofis bölme, yarım cam ahşap ofis bölme, alüminyum ofis bölme, lamine camlı ofis bölme, profilsiz sadece camlı ofis bölme, kayar cam ofis bölme ve kısa panel ofis bölme sistemleridir.