Jartiyer Nedir?

 

Jartiyer birçok kişi için fantazi ürünler arasında olsa da aslında tarihi son derece eskidir. Eskiden farklı biçimde kullanılan bu ürünler günümüzde fantazi olarak tercih ediliyor.

 

Her gelinin çeyizinde olan jartiyer takımları aslında çok eski dönemlerden beri var. Hatta yüksek şerefli jartiyer tarikanına üye şövalyeler (prens Charles bile var) bu giyim eşyasının son derece önemli olan tarihinin birer işaretidir. Gelin size jartiyer hakkına biraz daha detaylı bilgi verelim.

 

Jartiyerin Tarihçesi

 

Eski dönemlerde kadınların kalın ve uzun çoraplar giyindiği içlik olarak kullanılan jartiyer, aslında savaşa giden askerlerin çorap ve çizmelerini tutan bir zırh olarak kullanılır. Sonrasında kadınların modaya evirdiği bir şekilde kullanılmaya başlanan jartiyer, bekaret simgesi olarak kullanılmaya başladı.

 

Kral III. Edward’ın dans ettiği bir soylu hanımın jartiyeri düşünce, kral onu kurtarmak için jartiyeri alıp kendisi giyindi. Böylece geleneksel olarak kullanılmaya başlanan jartiyer kadınlar için saflığın simgesi haline geldi. Yıllar geçtikçe düğünlerde bir gelenek haline gelen jartiyerler, kadınların çıkarıp havaya attığı ve yakalayanın  kısmetinin açılacağına inandığı bir çamaşır haline geldi. Gelin jartiyerini, damat ise gelin çiçeğini havaya atarak kapan kız ve erkeğin birbirleriyle dans etmesi geleneği ortaya çıktı.

 

Böylece belki de birbirlerinden hoşlanırlar diye başlayan bu gelenek çeşitli şekilde değiştirilerek kullanılmaya başladı. Jartiyerin tarihi böyle olsa da, günümüzde yatak odalarında giyildiği bilinmektedir. Elbiselerin altına jartiyer giyinmek pek popüler değildir.

 

İç Giyimde Jartiyer Kullanımı

 

İç giyim ürünü olarak tercih edilen jartiyer, genelde seksi görünmek için tercih edilmektedir. Oysa ki jartiyerler, uzun çorapların düşmemesini sağlayan aksesuarlardır. Külotlu çoraplar gibi eziyet haline gelmeyen jartiyer çoraplar, iç çamaşırı aksesuarı olarak kullanılmaya başlamıştır. Çeyizlik gelin ürünleri satılırken listeye eklenen bu ürünler, aslında daha sağlıklıdır. Çünkü uzun süre havasız kalmaması gereken genital bölge için külotlu çoraptan daha idealdir.

 

Jartiyer aslında bir iç çamaşırı değildir. Çorapları dizin üzerinde tutmaya yarayan lastikli bağlardan ibaret olan jartiyer için kullanılan çoraba da jartiyer çorabı adı verilmektedir. Jartiyer seçerken bedeninize uygun olmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde kötü görünecek ve vücut hatlarınız üzerinde iyi görünmeyecektir.

 

Jartiyer Nasıl Kullanılır?

 

Yüksek bel, düşük bel ve bel hizasında modelleri bulunan jartiyerler saten ya da dantel gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Bazı modeller büstiyerden direkt olarak çoraba bağlandığı için gelinlerin aksesuarı olarak ya da iç giyim olarak tercih edilebilir. Kemer kısmı kancalı, kopçalı ya da cırt cırtlı olabilir. Jartiyeri giydikten sonra, çorabınızı giyerek en iyi yüksekliği ayarlamaya çalışmalısınız. Genelde iki ya da dört parçadan oluşan bir stripe sahibi olan jartiyerler, dar kıyafetlerin altında pek hoş görünmeyebilir.

 

Dantelli çorap tercih ettiğinizde kancaların çorabınızı kaçırmamasına özen göstermeniz, jartiyer kazalarını önleyecektir. Aynı zamanda bel ayarlarını da en iyi şekilde yapmanız son derece önemlidir. Çünkü jartiyer kullanımı birçok kişi için zor olabilir ve alışması uzun sürebilir.